Profesinių mokyklų nauda bei kuriami mitai

profesinių mokyklų nauda

Pastaruosius 5 metus Lietuvoje vyrauja tendencija, kad kiekvienas moksleivis, po vidurinės mokyklos baigimo turėtų stoti į aukštąją mokyklą – universitetą arba kolegiją. Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo logiška ir suprantama, tačiau dauguma stojančių į aukštąsias mokyklas nėra tikri dėl savo ateities ir specialybės kurią norėtų įgyti. Kiti dalis moksleivių niekada neprijautė mokslui ir į aukštąsias mokyklas jiems įstoti yra itin sunku, todėl gaila, kad toks jaunimas tiesiog savo dienas leidžia beprasmiškai.

Visi pamiršta, kad Lietuvoje egzistuoja ir profesiniai mokymų centrai – mokyklos. Šie centrai paruošia žmones ir įveda juos tiesiogiai į darbo rinką. Profesinėse mokyklose galima išmokti ir įgyti įvairaus stiliaus specialybes, pradedant nuo elektriko, suvirintojo bei baigiant ta pačia pamėgta vadybos mokslo specializacija.

Rinkoje pastebima profesinių mokyklų nauda

Pradėkime nuo to, kad profesinės mokyklos paruošia vienus iš labiausiai darbo rinkoje paklausių specialistų tiek Lietuvoje tiek ir užsienyje. Pasaulyje yra atlikta gan nemažai tyrimų, kad žmonės kurie turi statybininkų, kirpėjų, dizainerių, šaltkalvių, mechanikų profesijas uždirba apie 20 procentų daugiau nei vidutinė alga šalyje. Studentas baigęs profesinę mokyklą, dažniausiai susiranda darbo vietą greičiau nei tas pats studentas baigęs mokslus universitete. Taip yra, nes vis daugiau ir daugiau įmonių ieško darbuotojų, kurie atliktų tam tikrų ir specifinių žinių reikalaujantį darbą.

Kitas profesinių mokyklų privalumas yra tas, kad žmogus pabaigęs jam patinkančią specialybę, daugumoje atvejų darbo galės ieškoti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Būtent šiuo metu Lietuvoje ir yra tokia situacija, kad vis daugiau ir daugiau jaunų žmonių baigęs mokslus profesinėje mokykloje palieka Lietuvą ir išvyksta į užsienio šalis, kur atlyginimas yra beveik 4 kartus didesnis.

Svarbu paminėti ir tai, kad profesinės mokyklos yra išskirtinės tuo, kad jos neturi išskyrusios papildomų ir griežtų reikalavimų moksleiviams. Norintiems mokytis čia užtenka pabaigti 10 klasių mokykloje ir jus priims bet kuri profesinė mokykla. Tai yra itin gera praktika tiems, kuriems nesiseka vidurinėje mokykloje ir žmogus nori įgyti specialybę ir pradėti uždirbti pirmąsias pajamas. Negana to, baigus profesinę mokyklą jūs lygiai taip pat galite stotį į kolegiją ar universitetą, jeigu tam yra poreikis, o papildomai dar šių mokyklų moksleiviams yra pridedamas 1 balas stojant į universitetą, 2 balai į Kolegiją.

Kuriami mitai apie profesines mokyklas

Lietuvoje vis dar populiaru galvoti, kad profesinės mokyklos yra žemiausia mokymosi įstaiga ir ten mokosi tik tokie žmonės, kurie yra kvaili ir gyvenime nieko nepasieks. Būtent tokios kalbos vis dar gąsdina jaunimą baigti mokslus šiuose mokymo įstaigose. Šitokios apkalbos ir skleidžiama informacija jaunuolius net skatina nuslėpti informaciją, kad jie mokosi profesinėje mokykloje.

Yra daugybė gandų, kad profesinėse mokyklose mokosi teisti, pavojingi ir agresyvus asmenys, kurių nepriima jokia kita mokslo įstaiga. Šie gandai kyla, nes profesinės mokyklos vis dar neturi autoriteto tarp žmonių ir aukštųjų mokyklų.

Tačiau žmonės keičiasi ir nuomones apie šias profesines mokyklas taip pat. Profesinių mokyklų reitingai kyla atsižvelgiant į darbo rinką, darbuotojų pasiūla bei vidutiniškai uždirbamas algas. Tokie pokyčiai inicijuoja didesnę konkurenciją universitetams bei žmonių pagarbą.

Tad, jeigu skaitote šį straipsnį ir galvojate apie mokslą profesinėje mokykloje, bet nerimavote ir abejojote ir šiol, vertėtų detaliau panagrinėti profesinių mokyklų siūlomas programas bei įvertinti savo norus, mėgstamą specialybę ir pagalvoti apie studijas profesinėje mokykloje.

Categories: Profesinės mokyklos