Kaip prasidėjo Lego terapija? Ką ji duoda?

Lego terapija

Tai buvo užimtas penktadienio rytas vienoje pradinėje mokykloje, kaime, esančiame į pietus nuo Kembridžo (Anglijoje), ir trys pradinių vaikų moksleiviai žaidė Lego kaladėlėmis. Bet tai nebuvo įprastas Lego kibiras, tai yra kruopščiai pasiruoštas bandymas pastatyti sunkvežimį.

Penkerių metų Kajus sąmoningai mokosi instrukcijų rinkinio ir perteikia komandas savo draugams. „Jums reikia keturių baltų vienetų su keturiais iškilimais ir dviem raudonais permatomomis duobutėmis’, – sako jis šešerių metų Haroldui.

Mums neleidžiama pažvelgti į instrukcijas, – priduria jis.

Tai tikrai ne žaidimo laikas. Tai yra Lego žaidimai ir konstruktoriai ir jų terapija.

Kiekvienas vaikas turi savo darbą: inžinierius, tiekėjas ar statybininkas. Inžinierius turi instrukcijas, kurių negalima parodyti kitiems taigi. Tiekėjas turi gabalus, o statybininkas turi kartu sujungti žaislą. Inžinierius turi pasakyti tiekėjui, kokius daiktus duoti statybininkui ir apibūdinti statytojui, kaip jį sudėti, nenurodydamas jų paveikslėlių. Taip vyksta visas procesas.Nuo ko prasidėjo Lego terapija?

Nuo ko prasidėjo Lego terapija?

Lego terapiją iš pradžių JAV sukūrė dr. Danielis LeGofas, pediatrinis neuropsichologas, maždaug 1999 metais. Tai įvyko atsitiktinai, kai du LeGoffo klientai – aštuonerių metų berniukai su Aspergerio sindromu, kovojo su socialine sąveika – buvo rastos maloniai žaisdami ir kalbėdami kartu laukiančioje salėje. Tai nebuvo visiškai charakterio atitinkantys veiksmai, nes anksčiau berniukai nepastebėjo nei vieno, nei kito. Bet visiškai atsitiktinai, abu berniukai tą dieną atnešė Lego kūrinius į savo paskyrimus, o kai atvyko, o kitas paliko, jie sužinojo, kad abu jie dalijasi Lego aistra.

Daktaras LeGofas sukūrė specialias sesijas, kad du berniukai galėtų susitikti ir žaisti Lego. Tai leido terapeutams dirbti su jais gerinant socialinius įgūdžius. Berniukai buvo laimingi dirbti kartu, dalintis, pasisukti ir išspręsti bet kokius konfliktus, tiek, kiek jiems leidžiama statyti Lego modelius. Kiti jaunuoliai, lankę daktaro LeGofo kliniką, išreiškė susidomėjimą prisijungti prie Lego klubo sesijų ir netrukus septyni vaikai dalyvavo.

Lego klubų vertinime nustatyta, kad dalyvavimas savaitinių valandų trukmės Lego terapijos sesijų metu paskatino reikšmingą ir nuolatinį dalyvių socialinių įgūdžių gerėjimą ir pasikartojančių, stereotipinių elgesio mažėjimą. Tyrime, lyginant jį su kitomis intervencijomis, padaryta išvada, kad vaikai, vartojantys Lego terapiją, gerokai patobulėjo nei kitoje grupėje.

Sesijų formatas – su inžinieriumi, tiekėju ir statybininku – buvo skirtas priversti socialinius sunkumus patiriančius vaikus dirbti kartu ir naudoti sudėtingą kalbą, kad jie galėtų suprasti.

Šią idėją į Didžiąją Britaniją atnešė Gina Gomez de la Cuesta, vėliau būsima doktorantė, dirbanti su Kembridžo universiteto autizmo tyrimų centro prof. Simonu Baronu Cohenu. Ji nuvyko į JAV, dr Le Goff mokė Lego terapijos ir grįžo į Jungtinę Karalystę, kur sukūrė Lego klubus.

Lego klubas ir terapija buvo pristatyta daugumoje mokslo parodų kaip tyrimo projektas.

Categories: Istorija